Nagłówek tekstu o grach w bule

W dniu 21 kwietnia grupa naszych uczestników otworzyła kolejny sezon pe tanka czyli inaczej mówiąc gry w bule. Ruch, relaks i świetna zabawa na świeżym powietrzu to idealny sposób na odpoczynek i okazja do integracji.

Pétanque czyli gra w bule to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Popularna w szczególności w południowej Francji, ale uprawiana także w innych krajach europejskich takich m.in. Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja oraz na całym świecie. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Pétanque zrzeszonych jest ponad 35 klubów.

Pétanque, grywana mniej więcej od roku 1907, wywodzi się z innej, podobnej gry, o nazwie jeu provencal, a jej nazwa – ze słów prowansalskich ped tanco (fr. pieds tanqués: „stopy razem”), ponieważ podczas rzutu obie stopy gracza muszą znajdować się wewnątrz wcześniej nakreślonego na placu niewielkiego koła. Petanka podobnie jak bowls i boccie (boccia) wywodzi się z uprawianej przez rzymskich legionistów gry w kule, którzy rozpowszechnili ją w całym basenie Morza Śródziemnego. Pierwsze bule były robione z drewna i obijane zewsząd gwoździami. W 1930 roku przyjęto definitywnie użycie buli ze stali. W 1958 roku, w Marsylii powstała Miedzynarodowa Federacja Petanque i Gry Prowansalskiej.